Narrow-gauge railway Osoblaha
heritage railway
country
Czech Republic - Česká republika
town
Tremesna and Osoblaha
address
between GPS: 50.1999631N, 17.5739397E and GPS: 50.2682386N, 17.7222419E

The narrow-gauge railway from Tremesna to Osoblaha is very important technical heritage.
With its specific gauge of 760 milimetres it is one of only three narrow-gauge railways with regular passenger transport in Czechia (the only one in Moravian-Silesian Region). Thanks to its uniqueness it is concluded in The Techno Trail Project (industrial points of interest in the Moravian-Silesian Region).
The railway is also known for a very high number of track curves, we can find 102 curves on 20 kilometres of the railway - that's why it is often called "the railway of a hundred curves ". Another rarity is to be found on this railway a little way further from Tremesna station - the sharpest curve on the Czech public railways. Its radius is only 75 metres.

During summer season, special steam trains for tourists are operated. In these touristic trains, historical steam locomotives, beer wagon, open air carriages, bicycle wagon and a carriage equipped with a wheelchair ramp are included. 

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha je důležitým technickým dědictvím. Se svým specifickým rozchodem 760 mm je jednou z pouhých tří úzkorozchodných tratí s pravidelnou osobní dopravou v České republice (jediná v Moravskoslezském kraji). Díky své jedinečnosti je zahrnuta do projektu TECHNOTRASA, který sdružuje technické atraktivity v Moravskoslezkém kraji. Železnice je také známá velkým počtem oblouků, na 20 km jich najdeme celkem 102 – proto se jí často přezdívá “Dráha sta oblouků”. Další raritou je nejmenší oblouk na síti českých veřejných železnic, který se nachází kousek za stanicí Třemešná. Jeho poloměr je pouhých 75 metrů. Během letní sezóny zde jezdí turistické parní vlaky. Jsou taženy historickou parní lokomotivou a jejich součástí jsou Pivní vagón, otevřené výletní vagóny, Cyklovagón a vagón s plošinou pro vozíčkáře.    

 

 

 

What is the nature of threat ?

This narrow-gauge railway is located in peripheral region of Osoblaha which is the poorest area of Moravian-Silesian Region. Although the landscapes are very beautiful, tourists are not attracted to this region because of the great distance from big cities and important infrastructure. The only touristic attraction in the area are steam trains. So, another problem is the way steam trains are operated. All activities necessary for steam train operation are practices by volunteers and railway enthusiasts. These people have to invest almost all of their free time. The steam train operation also depends on subsidies from Moravian-Silesian Region. Not only steam trains operation is endangered, regular passenger transport is being secured by only one diesel locomotive, in case of its defect train has to be replaced by bus. Backup engine does not exist.
 


Tato úzkorozchodná železnice se nachází v periferním regionu Osoblažska, který je nejchudším regionem Moravskoslezského kraje. Ačkoliv zdejší krajina je malebná a krásná, tak tento region není turisty příliš vyhledáván zejména kvůli své odlehlosti. Jedinou turistickou atrakcí jsou zde parní vlaky. Tudíž dalším problémem je způsob provozu parních vlaků, kdy veškeré aktivity s ním spojené leží na bedrech dobrovolníků a železničních nadšenců, kteří do tohoto provozu musí investovat téměř všechen svůj volný čas. Provoz parních vlaků také závisí na dotacích Moravskoslezského kraje. Není to je provoz parních vlaků, který je na této trati ohrožen. Pravidelná osobní doprava je zajišťována pouze jednou motorovou lokomotivou, v případě poruchy je vlak nahrazen autobusem. Záložní lokomotiva neexistuje.   


 

 

The organisation that campaigns for the saving
how can you support the campaign ?

support fundraising or crowdfunding
Contribute to our transparent account. The money will be used for steam locomotive repairs.
For foreign payments:
IBAN: CZ40 0100 0001 1585 6388 0247,
BIC/SWIFT: KOMBCZPP)

More information on:
https://www.kb.cz/en/transparent-accounts/oprava-parni-lokomotivy-na-osoblazce-slezske-zemsk

in another way ... visit this region, have a pleasant steam train ride, accommodate in nearby facilities, share it with your friends and motivate them to visit us too

 

Narrow-gauge railway Osoblaha

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer